צ'ילר

סביר להניח שרוב האנשים שאינם מתעסקים בחימום או קירור במסגרת העבודה השוטפת שלהם לא שמעו על הביטוי צ'ילר. למרבה הצער, מדובר בטכנולוגיה יעילה כל כך שהשמירה עליה בשקט מהווה הפסד עבור רבים… נכון להיום, הצ'ילר משמש בעיקר בתעשיות ובמפעלים, במקומות תעשייתיים ולשימושים מסחריים. זאת, משום שגופים אלו מעניקים חשיבות רבה להוצאות הכלכליות ואולם הלכה למעשה, גם בבתים פרטיים יכול הצ'ילר לחסוך הוצאות רבות. בדיוק כמו משאבת חום.

למעשה, הן הצ'ילר והן משאבת החום עובדים על אותה טכניקה. הצ'ילר משמש לקירור מים ואילו משאבת חום, כשמה כן היא, משמשת לחימום מים, כאשר הטכניקה היא זהה. גם בצ'ילר וגם במשאבת חום המים עוברים בתוך צינורות ומועברים תחת הרצפה של חלל הבית, המפעל, האולם או כל מקום אחר. המים העוברים מתחת לרצפה מעבירים את הטמפרטורה שהם מזרימים בתוכם לכל חלקי הבית ומפזרים את החום או את הקור בצורה שווה בכל הנקודות.

המים אינם שומרים על הטמפרטורה שלהם באופן טבעי. הודות לגז המתחמם באמצעות מדחס נוצרת הטמפרטורה הרצויה וזו בתורה מועברת אל המים הזורמים בתוך הצינורות. בכל פעם שמים בצינור מגיעים לנקודת המדחס, הם מקבלים שוב את הטמפרטורה הרצויה ו"יוצאים לדרך" שוב כשהם מוזרמים דרך הצינורות מתחת לכל החלל. המדחס עובד בשיטה הצנטריפוגלית כך במגע עם המים הוא משפיע על הטמפרטורה שלהם.

לאורך הצינורות (תלוי במתקן החימום או הקירור), ישנן יחידות המאפשרות שליטה מקסימלית בזרימת הנוזל. היתרון המשמעותי של משאבת חום וצ'ילר על משאבות המבוססות על גז הוא אפשרות הזרימה הקלה לכל חלקי המבנה. בעוד גז קשה לשינוע ומצריך השקעת אנרגיה רבה כדי להעביר את הטמפרטורה הרצויה, הנוזלים זורמים בקלות ממקום למקום.

צ'ילר משאבות חום

משאבת חום לבית פועלת בדיוק על אותו הקונספט. היא מאפשרת יצירת טמפרטורה נעימה בבית לאורך כל שעות היממה מבלי להשקיע אנרגיה מרובה ומבלי להוציא סכומי עתק בסוף כל חודש על חימום וקירור. משאבת החום מאפשרת שמירה על טמפרטורה נעימה כל החורף, כך שבכלל לא תרצו לצאת מהבית.

המערכת הכוללת משאבת חום מבוססת על תשתית סמויה מן העין ובה צנרת חימום תת רצפתי. ברוב המקרים, ניתן לעשות שימוש במערכת הצינורות הקיימת בבית כך שאין צורך בהשקעה לצורך התקנת מערכת חדשה לחלוטין. על חלקי המערכת השונים ניתן לשלוט באמצעות תרמוסטט ייחודי ואפילו באמצעות הסמארטפון שלכם.